Campingväder i Europa i juli

Under juli 2020–2024 var det varmast i Alentejo (Portugal) med i snitt 33,9 °C mitt på dagen, och svalast i Lofoten (Norge) med 14,8 °C.

Torrast var Alentejo (Portugal) med 0 regndagar, medan Fjordnorge (Norge) hade flest: 21.

8 av 46 regioner uppfyller vår regel för bra campingväder i juli, fördelat på Portugal, Frankrike, Italien, Kroatien, Slovenien och Spanien.

Alla regioner i juli

Genomsnitt för juli 2020–2024. Regioner med grön markering uppfyller vår regel för bra campingväder: dagstemperaturen i snitt ligger mellan 20 och 30 °C och det regnar högst 6 dagar under månaden. Därefter sorteras de varmast först.

RegionDag °CNatt °CRegndagarSol h/dag
Algarve · Portugalbra campingväder29,918,8013,5
Franska Rivieran · Frankrikebra campingväder29,620,5114,2
Adriatiska kusten · Italienbra campingväder29,521413,7
Istrien · Kroatienbra campingväder2921,3613,3
Adriatiska kusten · Slovenienbra campingväder28,621,2513,3
Costa Brava · Spanienbra campingväder28,321,6213,4
Atlantkusten · Frankrikebra campingväder26,217,1612,6
Silverkusten · Portugalbra campingväder22,517,2112,9
Alentejo · Portugal33,917,8013,6
Södra Dalmatien · Kroatien32,922,6213,6
Norra Portugal · Portugal32,618,5014
Provence · Frankrike31,918,4214
Sicilien/Sardinien · Italien31,724,9313,8
Andalusien/Costa del Sol · Spanien31,523013,1
Pyrenéerna* · Spanien31,116,4413,6
Amalfikusten · Italien30,422,7213,9
Kvarnerbukten · Kroatien30,421,9413,3
Norra Dalmatien · Kroatien30,221,2313,6
Costa Blanca · Spanien30,123,4013,7
Toscana · Italien30,120,9214
Gardasjön · Italien28,921,2813,4
Ljubljana/Karst · Slovenien28,315,9912,9
Wien/Donau · Österrike27,517,2712,4
Kärnten · Österrike26,716,41112,5
Julianska alperna* · Slovenien25,715,91212,8
Franska Alperna* · Frankrike25,514,9813,3
Soča-dalen* · Slovenien25,416,41512,9
Tyrolen* · Österrike25,313,91612
Bodensee/Alperna · Tyskland24,6161512
Salzkammergut · Österrike24141611,4
Limburg · Nederländerna22,613,81010,9
Öland · Sverige21,914,7813,5
Veluwe · Nederländerna21,613,51310,8
Gotland · Sverige21,514,3914,1
Bretagne · Frankrike21,315,3711,7
Östersjökusten · Tyskland21,3151112,1
Schwarzwald · Tyskland21,3131112,6
Zeeland · Nederländerna20,315,11211,4
Oslofjorden · Norge20,113,11212,5
Nordsjökusten · Tyskland19,514,91411,6
Bohuslän · Sverige19,5141412,9
Höga kusten · Sverige19,412,51213,6
Fjordnorge* · Norge19,412,5219,9
Sørlandet · Norge19,312,41312,2
Waddenkusten · Nederländerna19,115,51012
Lofoten* · Norge14,810,41113,2

* Fjäll- eller fjordterräng: vädermodellen räknar i rutor på upp till cirka 30 km som även tar med omgivande berg, så regndagarna kan vara fler än nere i dalen.

Klimatdata: ERA5 (Copernicus) via Open-Meteo, dagliga värden 2020–2024 för en representativ ort i varje region. Vädermodellen visar fler dagar med lätt regn än vad som faktiskt mäts, så vi räknar en regndag som ett dygn med minst 2 mm i modellen. Då stämmer antalet i snitt med dagar med minst 1 mm uppmätt nederbörd vid 16 mätstationer i Sverige, Tyskland, Nederländerna och Frankrike (SMHI, DWD, KNMI och Météo-France). Soltimmar är beräknade från solstrålning och kan ligga något högre än mätstationers värden.

Klimatet visar vad du kan räkna med i genomsnitt. Inför en resa är det prognosen för just dina datum som avgör — den söker SunChaser fram åt dig, upp till 16 dagar framåt.

Sök campingar efter prognosen för dina datum

Finns även på:EnglishDeutschNederlands