Campingväder i Europa i augusti

Under augusti 2020–2024 var det varmast i Alentejo (Portugal) med i snitt 33,2 °C mitt på dagen, och svalast i Lofoten (Norge) med 14,2 °C.

Torrast var Alentejo (Portugal) med 0 regndagar, medan Fjordnorge (Norge) hade flest: 17.

8 av 46 regioner uppfyller vår regel för bra campingväder i augusti, fördelat på Frankrike, Kroatien, Portugal, Italien, Spanien och Slovenien.

Alla regioner i augusti

Genomsnitt för augusti 2020–2024. Regioner med grön markering uppfyller vår regel för bra campingväder: dagstemperaturen i snitt ligger mellan 20 och 30 °C och det regnar högst 6 dagar under månaden. Därefter sorteras de varmast först.

RegionDag °CNatt °CRegndagarSol h/dag
Franska Rivieran · Frankrikebra campingväder3020,4312,6
Kvarnerbukten · Kroatienbra campingväder29,921,7512,2
Algarve · Portugalbra campingväder29,819012,7
Adriatiska kusten · Italienbra campingväder29,321,1512,3
Istrien · Kroatienbra campingväder2921,3612,3
Costa Brava · Spanienbra campingväder28,721,9312,3
Adriatiska kusten · Slovenienbra campingväder28,721,2612,2
Silverkusten · Portugalbra campingväder22,517,4111,5
Alentejo · Portugal33,217,6012,7
Norra Portugal · Portugal32,618,5012,8
Södra Dalmatien · Kroatien32,122,3512,8
Andalusien/Costa del Sol · Spanien31,923,7012,6
Sicilien/Sardinien · Italien31,624,9412,7
Provence · Frankrike31,418,2312,7
Pyrenéerna* · Spanien31,416,6412,8
Costa Blanca · Spanien30,523,9112,4
Toscana · Italien30,321,3412,5
Norra Dalmatien · Kroatien30,321,1412,7
Amalfikusten · Italien30,222,7512,7
Gardasjön · Italien28,521,3811,9
Ljubljana/Karst · Slovenien27,315,7911,4
Atlantkusten · Frankrike26,917,7712
Wien/Donau · Österrike26,717,2910,9
Kärnten · Österrike25,916,41210,8
Franska Alperna* · Frankrike25,414,8711,9
Soča-dalen* · Slovenien25,416,71411,5
Julianska alperna* · Slovenien25,116,11011,2
Tyrolen* · Österrike24,913,81510,6
Bodensee/Alperna · Tyskland24,2161310,5
Limburg · Nederländerna23,715,11210,7
Salzkammergut · Österrike23,414,31610,1
Veluwe · Nederländerna23,114,51110,9
Östersjökusten · Tyskland22,315,3910,9
Öland · Sverige21,814,9711,1
Bretagne · Frankrike21,715,8811,3
Zeeland · Nederländerna21,616,41011,3
Gotland · Sverige21,414,2711,7
Schwarzwald · Tyskland21,413,41110,9
Nordsjökusten · Tyskland21,215,51011,4
Waddenkusten · Nederländerna20,516,81011,6
Oslofjorden · Norge19,913911,2
Bohuslän · Sverige19,813,91111,2
Sørlandet · Norge19,412,5911,1
Fjordnorge* · Norge19,312,4178,6
Höga kusten · Sverige18,812,31111,4
Lofoten* · Norge14,210,7149,5

* Fjäll- eller fjordterräng: vädermodellen räknar i rutor på upp till cirka 30 km som även tar med omgivande berg, så regndagarna kan vara fler än nere i dalen.

Klimatdata: ERA5 (Copernicus) via Open-Meteo, dagliga värden 2020–2024 för en representativ ort i varje region. Vädermodellen visar fler dagar med lätt regn än vad som faktiskt mäts, så vi räknar en regndag som ett dygn med minst 2 mm i modellen. Då stämmer antalet i snitt med dagar med minst 1 mm uppmätt nederbörd vid 16 mätstationer i Sverige, Tyskland, Nederländerna och Frankrike (SMHI, DWD, KNMI och Météo-France). Soltimmar är beräknade från solstrålning och kan ligga något högre än mätstationers värden.

Klimatet visar vad du kan räkna med i genomsnitt. Inför en resa är det prognosen för just dina datum som avgör — den söker SunChaser fram åt dig, upp till 16 dagar framåt.

Sök campingar efter prognosen för dina datum

Finns även på:EnglishDeutschNederlands