Campingväder i Europa i juni

Under juni 2020–2024 var det varmast i Andalusien/Costa del Sol (Spanien) med i snitt 28,7 °C mitt på dagen, och svalast i Lofoten (Norge) med 12,8 °C.

Torrast var Andalusien/Costa del Sol (Spanien) med 2 regndagar, medan Soča-dalen (Slovenien) hade flest: 18.

14 av 46 regioner uppfyller vår regel för bra campingväder i juni, fördelat på Spanien, Kroatien, Italien, Portugal, Frankrike och Sverige.

Alla regioner i juni

Genomsnitt för juni 2020–2024. Regioner med grön markering uppfyller vår regel för bra campingväder: dagstemperaturen i snitt ligger mellan 20 och 30 °C och det regnar högst 6 dagar under månaden. Därefter sorteras de varmast först.

RegionDag °CNatt °CRegndagarSol h/dag
Andalusien/Costa del Sol · Spanienbra campingväder28,720,1213,2
Södra Dalmatien · Kroatienbra campingväder28,719,7613,1
Sicilien/Sardinien · Italienbra campingväder28,221,7413,2
Alentejo · Portugalbra campingväder28,215,2412,9
Adriatiska kusten · Italienbra campingväder2718,5513
Amalfikusten · Italienbra campingväder26,819,3413,1
Norra Dalmatien · Kroatienbra campingväder26,518,6413,1
Costa Blanca · Spanienbra campingväder26,420,2213,3
Toscana · Italienbra campingväder26,417,9513,2
Kvarnerbukten · Kroatienbra campingväder26,419,2613
Algarve · Portugalbra campingväder26,117313,3
Franska Rivieran · Frankrikebra campingväder2617,7513,5
Costa Brava · Spanienbra campingväder25,218,9512,9
Gotland · Sverigebra campingväder21,112514,7
Provence · Frankrike27,716713,4
Norra Portugal · Portugal27,215,8713,3
Gardasjön · Italien26,518,6813
Pyrenéerna* · Spanien26,413,9812,3
Ljubljana/Karst · Slovenien25,713,9812,3
Istrien · Kroatien25,618,8713,1
Adriatiska kusten · Slovenien25,518,8713,1
Wien/Donau · Österrike25,115,2912,4
Kärnten · Österrike24,814,21111,9
Atlantkusten · Frankrike2415,81211,9
Tyrolen* · Österrike23,811,51711,6
Bodensee/Alperna · Tyskland23,714,71311,5
Julianska alperna* · Slovenien23,6141112,2
Soča-dalen* · Slovenien23,114,61812,2
Franska Alperna* · Frankrike22,612,71212,4
Limburg · Nederländerna22,513,1811,4
Salzkammergut · Österrike22,512,21611,3
Veluwe · Nederländerna2212,6911,6
Öland · Sverige21,213,1714,1
Östersjökusten · Tyskland20,713,4713,1
Silverkusten · Portugal20,716,3712,8
Oslofjorden · Norge20,612,2813,5
Bretagne · Frankrike20,314911,9
Schwarzwald · Tyskland2011,81611,7
Fjordnorge* · Norge19,811,41411,1
Bohuslän · Sverige19,612,6714,2
Zeeland · Nederländerna19,613,6812,3
Nordsjökusten · Tyskland19,213912,8
Sørlandet · Norge19,211,4913,5
Höga kusten · Sverige19,110,6615,2
Waddenkusten · Nederländerna1813,9812,4
Lofoten* · Norge12,881113,8

* Fjäll- eller fjordterräng: vädermodellen räknar i rutor på upp till cirka 30 km som även tar med omgivande berg, så regndagarna kan vara fler än nere i dalen.

Klimatdata: ERA5 (Copernicus) via Open-Meteo, dagliga värden 2020–2024 för en representativ ort i varje region. Vädermodellen visar fler dagar med lätt regn än vad som faktiskt mäts, så vi räknar en regndag som ett dygn med minst 2 mm i modellen. Då stämmer antalet i snitt med dagar med minst 1 mm uppmätt nederbörd vid 16 mätstationer i Sverige, Tyskland, Nederländerna och Frankrike (SMHI, DWD, KNMI och Météo-France). Soltimmar är beräknade från solstrålning och kan ligga något högre än mätstationers värden.

Klimatet visar vad du kan räkna med i genomsnitt. Inför en resa är det prognosen för just dina datum som avgör — den söker SunChaser fram åt dig, upp till 16 dagar framåt.

Sök campingar efter prognosen för dina datum

Finns även på:EnglishDeutschNederlands