Campingväder i Europa i maj

Under maj 2020–2024 var det varmast i Alentejo (Portugal) med i snitt 25,3 °C mitt på dagen, och svalast i Lofoten (Norge) med 7,5 °C.

Torrast var Algarve (Portugal) med 2 regndagar, medan Soča-dalen (Slovenien) hade flest: 18.

7 av 46 regioner uppfyller vår regel för bra campingväder i maj, fördelat på Portugal, Spanien och Frankrike.

Alla regioner i maj

Genomsnitt för maj 2020–2024. Regioner med grön markering uppfyller vår regel för bra campingväder: dagstemperaturen i snitt ligger mellan 20 och 30 °C och det regnar högst 6 dagar under månaden. Därefter sorteras de varmast först.

RegionDag °CNatt °CRegndagarSol h/dag
Alentejo · Portugalbra campingväder25,312,9311,9
Andalusien/Costa del Sol · Spanienbra campingväder24,816,5312,3
Norra Portugal · Portugalbra campingväder24,513612
Algarve · Portugalbra campingväder24,415212,6
Costa Blanca · Spanienbra campingväder22,716,3412,4
Franska Rivieran · Frankrikebra campingväder21,713,3512
Costa Brava · Spanienbra campingväder21,314,5612
Sicilien/Sardinien · Italien23,417,1711,9
Södra Dalmatien · Kroatien23,415,11011,5
Pyrenéerna* · Spanien22,59,8812,2
Provence · Frankrike22,511,3811,6
Toscana · Italien21,913,6711,7
Amalfikusten · Italien21,914,9911,4
Norra Dalmatien · Kroatien21,714,2711,9
Gardasjön · Italien21,513,91310,8
Adriatiska kusten · Italien21,413,7811,4
Kvarnerbukten · Kroatien21,214,31011,5
Atlantkusten · Frankrike21,112,31011,4
Istrien · Kroatien20,714,11011,7
Adriatiska kusten · Slovenien20,7141111,6
Silverkusten · Portugal19,814,4512
Wien/Donau · Österrike19,710,2910,7
Ljubljana/Karst · Slovenien19,69,11510,1
Kärnten · Österrike18,99149,8
Bodensee/Alperna · Tyskland18,49,91410,1
Limburg · Nederländerna18,38,71010,9
Soča-dalen* · Slovenien189,6189,8
Julianska alperna* · Slovenien17,99,3169,5
Veluwe · Nederländerna17,78,41111,2
Franska Alperna* · Frankrike17,781410,6
Tyrolen* · Österrike17,76,9189,9
Bretagne · Frankrike17,511,3912
Salzkammergut · Österrike17,37,3169,2
Östersjökusten · Tyskland168,9812,5
Zeeland · Nederländerna15,79,81011,9
Oslofjorden · Norge15,57812,8
Bohuslän · Sverige15,47,6812,9
Öland · Sverige15,27,4512,7
Gotland · Sverige15,26,2513,3
Sørlandet · Norge14,97912,3
Nordsjökusten · Tyskland14,99,11011,1
Schwarzwald · Tyskland14,86,91310,4
Waddenkusten · Nederländerna14,210,2912,1
Höga kusten · Sverige12,33,5413,6
Fjordnorge* · Norge1251310
Lofoten* · Norge7,53,51310,5

* Fjäll- eller fjordterräng: vädermodellen räknar i rutor på upp till cirka 30 km som även tar med omgivande berg, så regndagarna kan vara fler än nere i dalen.

Klimatdata: ERA5 (Copernicus) via Open-Meteo, dagliga värden 2020–2024 för en representativ ort i varje region. Vädermodellen visar fler dagar med lätt regn än vad som faktiskt mäts, så vi räknar en regndag som ett dygn med minst 2 mm i modellen. Då stämmer antalet i snitt med dagar med minst 1 mm uppmätt nederbörd vid 16 mätstationer i Sverige, Tyskland, Nederländerna och Frankrike (SMHI, DWD, KNMI och Météo-France). Soltimmar är beräknade från solstrålning och kan ligga något högre än mätstationers värden.

Klimatet visar vad du kan räkna med i genomsnitt. Inför en resa är det prognosen för just dina datum som avgör — den söker SunChaser fram åt dig, upp till 16 dagar framåt.

Sök campingar efter prognosen för dina datum

Finns även på:EnglishDeutschNederlands