Campingväder i Europa i april
Under april 2020–2024 var det varmast i Andalusien/Costa del Sol (Spanien) med i snitt 21,2 °C mitt på dagen, och svalast i Lofoten (Norge) med 3,5 °C.
Torrast var Öland (Sverige) med 4 regndagar, medan Tyrolen (Österrike) hade flest: 14.
2 av 46 regioner uppfyller vår regel för bra campingväder i april, fördelat på Spanien och Portugal.
Alla regioner i april
Genomsnitt för april 2020–2024. Regioner med grön markering uppfyller vår regel för bra campingväder: dagstemperaturen i snitt ligger mellan 20 och 30 °C och det regnar högst 6 dagar under månaden. Därefter sorteras de varmast först.
| Region | Dag °C | Natt °C | Regndagar | Sol h/dag |
|---|---|---|---|---|
| Andalusien/Costa del Sol · Spanienbra campingväder | 21,2 | 13,4 | 5 | 10,9 |
| Algarve · Portugalbra campingväder | 20,9 | 12,9 | 6 | 11,5 |
| Alentejo · Portugal | 20,9 | 10,4 | 7 | 10,7 |
| Norra Portugal · Portugal | 20,6 | 10 | 7 | 10,6 |
| Costa Blanca · Spanien | 19,1 | 12,8 | 5 | 10,6 |
| Sicilien/Sardinien · Italien | 18,8 | 12,6 | 8 | 10,4 |
| Provence · Frankrike | 18,5 | 7,2 | 6 | 10,8 |
| Pyrenéerna* · Spanien | 18,2 | 6 | 8 | 10,2 |
| Atlantkusten · Frankrike | 18,2 | 9,1 | 9 | 9,7 |
| Södra Dalmatien · Kroatien | 18,1 | 9,3 | 9 | 11 |
| Silverkusten · Portugal | 18 | 12,3 | 10 | 10,7 |
| Franska Rivieran · Frankrike | 17,6 | 9 | 5 | 11,1 |
| Toscana · Italien | 17,6 | 9 | 6 | 11,1 |
| Costa Brava · Spanien | 17,4 | 10,7 | 7 | 10,3 |
| Amalfikusten · Italien | 17,4 | 10,3 | 9 | 10,6 |
| Gardasjön · Italien | 17,2 | 8,4 | 6 | 10,7 |
| Adriatiska kusten · Italien | 16,7 | 8,4 | 6 | 10,8 |
| Norra Dalmatien · Kroatien | 16,6 | 8,3 | 8 | 10,7 |
| Kvarnerbukten · Kroatien | 16,5 | 9 | 7 | 10,3 |
| Istrien · Kroatien | 15,9 | 8,7 | 7 | 10,6 |
| Adriatiska kusten · Slovenien | 15,8 | 8,3 | 6 | 10,7 |
| Ljubljana/Karst · Slovenien | 15,6 | 3,1 | 6 | 9,6 |
| Wien/Donau · Österrike | 15,1 | 5,2 | 7 | 9,5 |
| Kärnten · Österrike | 15 | 3,5 | 7 | 9,8 |
| Bretagne · Frankrike | 14,5 | 8,4 | 7 | 10,2 |
| Bodensee/Alperna · Tyskland | 14,2 | 4,9 | 11 | 9,7 |
| Julianska alperna* · Slovenien | 14 | 3,6 | 8 | 9,7 |
| Limburg · Nederländerna | 13,8 | 4,7 | 10 | 9,1 |
| Franska Alperna* · Frankrike | 13,8 | 3,7 | 11 | 9,8 |
| Soča-dalen* · Slovenien | 13,6 | 3,9 | 11 | 9,6 |
| Veluwe · Nederländerna | 13,3 | 4,3 | 8 | 9,6 |
| Tyrolen* · Österrike | 13,2 | 2,2 | 14 | 9,7 |
| Salzkammergut · Österrike | 13,1 | 2 | 14 | 8,7 |
| Zeeland · Nederländerna | 12,3 | 6,3 | 8 | 10,2 |
| Östersjökusten · Tyskland | 11 | 4 | 7 | 10,4 |
| Schwarzwald · Tyskland | 10,8 | 2,4 | 10 | 9,6 |
| Nordsjökusten · Tyskland | 10,7 | 4,7 | 8 | 10,2 |
| Waddenkusten · Nederländerna | 10,6 | 6,7 | 8 | 10,3 |
| Oslofjorden · Norge | 10,1 | 1,8 | 5 | 10,5 |
| Bohuslän · Sverige | 10 | 2,4 | 7 | 11 |
| Sørlandet · Norge | 9,9 | 2,2 | 8 | 10,4 |
| Öland · Sverige | 9,5 | 2,7 | 4 | 10,5 |
| Gotland · Sverige | 9,2 | 1,8 | 4 | 10,9 |
| Fjordnorge* · Norge | 6,9 | 0,3 | 13 | 8,1 |
| Höga kusten · Sverige | 5,9 | −1,8 | 6 | 10,6 |
| Lofoten* · Norge | 3,5 | −0,1 | 11 | 9,4 |
* Fjäll- eller fjordterräng: vädermodellen räknar i rutor på upp till cirka 30 km som även tar med omgivande berg, så regndagarna kan vara fler än nere i dalen.
Klimatdata: ERA5 (Copernicus) via Open-Meteo, dagliga värden 2020–2024 för en representativ ort i varje region. Vädermodellen visar fler dagar med lätt regn än vad som faktiskt mäts, så vi räknar en regndag som ett dygn med minst 2 mm i modellen. Då stämmer antalet i snitt med dagar med minst 1 mm uppmätt nederbörd vid 16 mätstationer i Sverige, Tyskland, Nederländerna och Frankrike (SMHI, DWD, KNMI och Météo-France). Soltimmar är beräknade från solstrålning och kan ligga något högre än mätstationers värden.
Klimatet visar vad du kan räkna med i genomsnitt. Inför en resa är det prognosen för just dina datum som avgör — den söker SunChaser fram åt dig, upp till 16 dagar framåt.
Sök campingar efter prognosen för dina datumFinns även på:EnglishDeutschNederlands