Campingväder i Europa i april

Under april 2020–2024 var det varmast i Andalusien/Costa del Sol (Spanien) med i snitt 21,2 °C mitt på dagen, och svalast i Lofoten (Norge) med 3,5 °C.

Torrast var Öland (Sverige) med 4 regndagar, medan Tyrolen (Österrike) hade flest: 14.

2 av 46 regioner uppfyller vår regel för bra campingväder i april, fördelat på Spanien och Portugal.

Alla regioner i april

Genomsnitt för april 2020–2024. Regioner med grön markering uppfyller vår regel för bra campingväder: dagstemperaturen i snitt ligger mellan 20 och 30 °C och det regnar högst 6 dagar under månaden. Därefter sorteras de varmast först.

RegionDag °CNatt °CRegndagarSol h/dag
Andalusien/Costa del Sol · Spanienbra campingväder21,213,4510,9
Algarve · Portugalbra campingväder20,912,9611,5
Alentejo · Portugal20,910,4710,7
Norra Portugal · Portugal20,610710,6
Costa Blanca · Spanien19,112,8510,6
Sicilien/Sardinien · Italien18,812,6810,4
Provence · Frankrike18,57,2610,8
Pyrenéerna* · Spanien18,26810,2
Atlantkusten · Frankrike18,29,199,7
Södra Dalmatien · Kroatien18,19,3911
Silverkusten · Portugal1812,31010,7
Franska Rivieran · Frankrike17,69511,1
Toscana · Italien17,69611,1
Costa Brava · Spanien17,410,7710,3
Amalfikusten · Italien17,410,3910,6
Gardasjön · Italien17,28,4610,7
Adriatiska kusten · Italien16,78,4610,8
Norra Dalmatien · Kroatien16,68,3810,7
Kvarnerbukten · Kroatien16,59710,3
Istrien · Kroatien15,98,7710,6
Adriatiska kusten · Slovenien15,88,3610,7
Ljubljana/Karst · Slovenien15,63,169,6
Wien/Donau · Österrike15,15,279,5
Kärnten · Österrike153,579,8
Bretagne · Frankrike14,58,4710,2
Bodensee/Alperna · Tyskland14,24,9119,7
Julianska alperna* · Slovenien143,689,7
Limburg · Nederländerna13,84,7109,1
Franska Alperna* · Frankrike13,83,7119,8
Soča-dalen* · Slovenien13,63,9119,6
Veluwe · Nederländerna13,34,389,6
Tyrolen* · Österrike13,22,2149,7
Salzkammergut · Österrike13,12148,7
Zeeland · Nederländerna12,36,3810,2
Östersjökusten · Tyskland114710,4
Schwarzwald · Tyskland10,82,4109,6
Nordsjökusten · Tyskland10,74,7810,2
Waddenkusten · Nederländerna10,66,7810,3
Oslofjorden · Norge10,11,8510,5
Bohuslän · Sverige102,4711
Sørlandet · Norge9,92,2810,4
Öland · Sverige9,52,7410,5
Gotland · Sverige9,21,8410,9
Fjordnorge* · Norge6,90,3138,1
Höga kusten · Sverige5,9−1,8610,6
Lofoten* · Norge3,5−0,1119,4

* Fjäll- eller fjordterräng: vädermodellen räknar i rutor på upp till cirka 30 km som även tar med omgivande berg, så regndagarna kan vara fler än nere i dalen.

Klimatdata: ERA5 (Copernicus) via Open-Meteo, dagliga värden 2020–2024 för en representativ ort i varje region. Vädermodellen visar fler dagar med lätt regn än vad som faktiskt mäts, så vi räknar en regndag som ett dygn med minst 2 mm i modellen. Då stämmer antalet i snitt med dagar med minst 1 mm uppmätt nederbörd vid 16 mätstationer i Sverige, Tyskland, Nederländerna och Frankrike (SMHI, DWD, KNMI och Météo-France). Soltimmar är beräknade från solstrålning och kan ligga något högre än mätstationers värden.

Klimatet visar vad du kan räkna med i genomsnitt. Inför en resa är det prognosen för just dina datum som avgör — den söker SunChaser fram åt dig, upp till 16 dagar framåt.

Sök campingar efter prognosen för dina datum

Finns även på:EnglishDeutschNederlands