Campingväder i Europa i december

Under december 2020–2024 var det varmast i Andalusien/Costa del Sol (Spanien) med i snitt 18,1 °C mitt på dagen, och svalast i Höga kusten (Sverige) med −1,2 °C.

Torrast var Costa Blanca (Spanien) med 1 regndag, medan Sørlandet (Norge) hade flest: 17.

Ingen av de 46 regionerna uppfyller vår regel för bra campingväder i december — dagstemperaturen i snitt ligger mellan 20 och 30 °C och det regnar högst 6 dagar under månaden.

Alla regioner i december

Genomsnitt för december 2020–2024. Regioner med grön markering uppfyller vår regel för bra campingväder: dagstemperaturen i snitt ligger mellan 20 och 30 °C och det regnar högst 6 dagar under månaden. Därefter sorteras de varmast först.

RegionDag °CNatt °CRegndagarSol h/dag
Andalusien/Costa del Sol · Spanien18,110,648,1
Algarve · Portugal17,511,177,6
Costa Blanca · Spanien17,410,518,1
Sicilien/Sardinien · Italien16,511,1107,4
Silverkusten · Portugal15,810,7116,9
Alentejo · Portugal157,676,7
Amalfikusten · Italien14,59,2126,5
Costa Brava · Spanien14,37,867,4
Toscana · Italien13,66,8106,4
Norra Portugal · Portugal13,56,8105,6
Franska Rivieran · Frankrike13,45,366,9
Södra Dalmatien · Kroatien13,36,5135,5
Norra Dalmatien · Kroatien12,46,2145,2
Atlantkusten · Frankrike12,46,1144,9
Pyrenéerna* · Spanien11,8186,6
Kvarnerbukten · Kroatien11,56,1124,8
Bretagne · Frankrike11,47,8144,1
Provence · Frankrike11,32,976,6
Adriatiska kusten · Slovenien115,4114,9
Istrien · Kroatien10,95,3114,9
Adriatiska kusten · Italien10,64,885,3
Gardasjön · Italien8,83,974,6
Zeeland · Nederländerna8,14,6142,8
Waddenkusten · Nederländerna8,15142,8
Tyrolen* · Österrike7,4−2,7135
Franska Alperna* · Frankrike7,3−0,3145,2
Limburg · Nederländerna7,12,8132,6
Veluwe · Nederländerna6,92,5132,4
Soča-dalen* · Slovenien6,7−0,194,5
Salzkammergut · Österrike5,8−1,9144,2
Julianska alperna* · Slovenien5,7−1,194,3
Ljubljana/Karst · Slovenien5,7−1,293,4
Nordsjökusten · Tyskland5,62,5141,9
Wien/Donau · Österrike5,30,183,6
Bodensee/Alperna · Tyskland5−0,1134,1
Östersjökusten · Tyskland4,91,6111,9
Kärnten · Österrike4,5−1,184,5
Öland · Sverige40,691,6
Schwarzwald · Tyskland4−1,5143,7
Sørlandet · Norge3,8−0,7171,8
Gotland · Sverige3,1−0,2101,6
Bohuslän · Sverige3−0,9122,2
Lofoten* · Norge1,7−2,1150
Oslofjorden · Norge1,5−2,9132
Fjordnorge* · Norge1,5−3,6141,1
Höga kusten · Sverige−1,2−6,7101,1

* Fjäll- eller fjordterräng: vädermodellen räknar i rutor på upp till cirka 30 km som även tar med omgivande berg, så regndagarna kan vara fler än nere i dalen.

Klimatdata: ERA5 (Copernicus) via Open-Meteo, dagliga värden 2020–2024 för en representativ ort i varje region. Vädermodellen visar fler dagar med lätt regn än vad som faktiskt mäts, så vi räknar en regndag som ett dygn med minst 2 mm i modellen. Då stämmer antalet i snitt med dagar med minst 1 mm uppmätt nederbörd vid 16 mätstationer i Sverige, Tyskland, Nederländerna och Frankrike (SMHI, DWD, KNMI och Météo-France). Soltimmar är beräknade från solstrålning och kan ligga något högre än mätstationers värden.

Klimatet visar vad du kan räkna med i genomsnitt. Inför en resa är det prognosen för just dina datum som avgör — den söker SunChaser fram åt dig, upp till 16 dagar framåt.

Sök campingar efter prognosen för dina datum

Finns även på:EnglishDeutschNederlands