Campingväder i Europa i januari

Under januari 2020–2024 var det varmast i Andalusien/Costa del Sol (Spanien) med i snitt 16,9 °C mitt på dagen, och svalast i Höga kusten (Sverige) med −1,4 °C.

Torrast var Costa Blanca (Spanien) med 2 regndagar, medan Fjordnorge (Norge) hade flest: 18.

Ingen av de 46 regionerna uppfyller vår regel för bra campingväder i januari — dagstemperaturen i snitt ligger mellan 20 och 30 °C och det regnar högst 6 dagar under månaden.

Alla regioner i januari

Genomsnitt för januari 2020–2024. Regioner med grön markering uppfyller vår regel för bra campingväder: dagstemperaturen i snitt ligger mellan 20 och 30 °C och det regnar högst 6 dagar under månaden. Därefter sorteras de varmast först.

RegionDag °CNatt °CRegndagarSol h/dag
Andalusien/Costa del Sol · Spanien16,99,548,2
Algarve · Portugal16,49,648,2
Costa Blanca · Spanien15,78,828,5
Silverkusten · Portugal14,78,987,4
Sicilien/Sardinien · Italien14,79,4117,9
Alentejo · Portugal14,36,157,3
Costa Brava · Spanien136,347,7
Amalfikusten · Italien137,1127
Franska Rivieran · Frankrike12,74,547,3
Norra Portugal · Portugal12,75,486,6
Toscana · Italien12,35,467,2
Södra Dalmatien · Kroatien11,73,786,7
Pyrenéerna* · Spanien11−0,457,6
Provence · Frankrike10,91,757,2
Norra Dalmatien · Kroatien10,93,686,8
Atlantkusten · Frankrike10,94,5115,6
Bretagne · Frankrike10,26124,6
Kvarnerbukten · Kroatien10,14,285,9
Adriatiska kusten · Italien9,53,276,2
Istrien · Kroatien9,53,176,2
Adriatiska kusten · Slovenien9,33,176,3
Gardasjön · Italien7,82,256,2
Waddenkusten · Nederländerna7,44,6104
Zeeland · Nederländerna7,33,7104
Soča-dalen* · Slovenien6,4−1,275,9
Veluwe · Nederländerna6,41,8113,3
Tyrolen* · Österrike6,4−3,8125,9
Franska Alperna* · Frankrike6,1−1,6116,2
Limburg · Nederländerna6,11,5113,4
Ljubljana/Karst · Slovenien5,8−3,475,1
Julianska alperna* · Slovenien5,7−2,175,7
Nordsjökusten · Tyskland5,52,6143,1
Östersjökusten · Tyskland5,31,9102,9
Wien/Donau · Österrike5−1,284,7
Salzkammergut · Österrike4,9−3,3144,5
Kärnten · Österrike4,6−3,355,7
Bodensee/Alperna · Tyskland4,3−1,6105,2
Öland · Sverige3,70,192,7
Sørlandet · Norge3,7−1,3123,1
Bohuslän · Sverige3,5−0,6123,1
Schwarzwald · Tyskland3,1−2,6124,7
Gotland · Sverige3−0,6102,4
Oslofjorden · Norge1,7−3,6103,1
Fjordnorge* · Norge1,7−3,2181,6
Lofoten* · Norge1,6−2,3160,4
Höga kusten · Sverige−1,4−6,992

* Fjäll- eller fjordterräng: vädermodellen räknar i rutor på upp till cirka 30 km som även tar med omgivande berg, så regndagarna kan vara fler än nere i dalen.

Klimatdata: ERA5 (Copernicus) via Open-Meteo, dagliga värden 2020–2024 för en representativ ort i varje region. Vädermodellen visar fler dagar med lätt regn än vad som faktiskt mäts, så vi räknar en regndag som ett dygn med minst 2 mm i modellen. Då stämmer antalet i snitt med dagar med minst 1 mm uppmätt nederbörd vid 16 mätstationer i Sverige, Tyskland, Nederländerna och Frankrike (SMHI, DWD, KNMI och Météo-France). Soltimmar är beräknade från solstrålning och kan ligga något högre än mätstationers värden.

Klimatet visar vad du kan räkna med i genomsnitt. Inför en resa är det prognosen för just dina datum som avgör — den söker SunChaser fram åt dig, upp till 16 dagar framåt.

Sök campingar efter prognosen för dina datum

Finns även på:EnglishDeutschNederlands