Campingväder i Europa i november

Under november 2020–2024 var det varmast i Andalusien/Costa del Sol (Spanien) med i snitt 21 °C mitt på dagen, och svalast i Höga kusten (Sverige) med 2,3 °C.

Torrast var Andalusien/Costa del Sol (Spanien) med 3 regndagar, medan Sørlandet (Norge) hade flest: 15.

3 av 46 regioner uppfyller vår regel för bra campingväder i november, fördelat på Spanien och Portugal.

Alla regioner i november

Genomsnitt för november 2020–2024. Regioner med grön markering uppfyller vår regel för bra campingväder: dagstemperaturen i snitt ligger mellan 20 och 30 °C och det regnar högst 6 dagar under månaden. Därefter sorteras de varmast först.

RegionDag °CNatt °CRegndagarSol h/dag
Andalusien/Costa del Sol · Spanienbra campingväder2113,539
Costa Blanca · Spanienbra campingväder20,313,738,5
Algarve · Portugalbra campingväder20,113,168,3
Sicilien/Sardinien · Italien20,114,5118,1
Alentejo · Portugal1810,177,4
Silverkusten · Portugal1812,797,4
Amalfikusten · Italien17,912,2147,1
Costa Brava · Spanien17,311,677,4
Toscana · Italien1710,197,4
Norra Portugal · Portugal179,696,7
Franska Rivieran · Frankrike16,99,167,5
Södra Dalmatien · Kroatien16,99,1116,7
Norra Dalmatien · Kroatien15,58,7116,3
Atlantkusten · Frankrike15,58,4116,5
Pyrenéerna* · Spanien15,24,267,5
Provence · Frankrike15687,3
Kvarnerbukten · Kroatien14,68,7116,1
Adriatiska kusten · Slovenien14,58,486,6
Adriatiska kusten · Italien14,48,586,1
Istrien · Kroatien14,48,386,5
Bretagne · Frankrike13,89,9125,4
Gardasjön · Italien12,87,676,6
Tyrolen* · Österrike11,4−0,4106,4
Soča-dalen* · Slovenien11,23,386,6
Zeeland · Nederländerna11,27,1124,1
Waddenkusten · Nederländerna11,18144,5
Franska Alperna* · Frankrike10,93,2116,4
Limburg · Nederländerna10,24,9114,5
Julianska alperna* · Slovenien10,12,386
Ljubljana/Karst · Slovenien101,785,2
Veluwe · Nederländerna104,8124,3
Salzkammergut · Österrike9,61,3115,4
Kärnten · Österrike9,22,875,8
Nordsjökusten · Tyskland9,25,7143,5
Wien/Donau · Österrike9,12,865,1
Östersjökusten · Tyskland8,75,183,3
Bodensee/Alperna · Tyskland8,53,1135,1
Öland · Sverige7,84,362,8
Sørlandet · Norge7,83,4153
Schwarzwald · Tyskland7,51,6125,5
Bohuslän · Sverige7,33,4102,8
Gotland · Sverige73,573,1
Oslofjorden · Norge6,11,8102,8
Fjordnorge* · Norge5,20,3132,4
Lofoten* · Norge4,31,1131,3
Höga kusten · Sverige2,3−1,8102,2

* Fjäll- eller fjordterräng: vädermodellen räknar i rutor på upp till cirka 30 km som även tar med omgivande berg, så regndagarna kan vara fler än nere i dalen.

Klimatdata: ERA5 (Copernicus) via Open-Meteo, dagliga värden 2020–2024 för en representativ ort i varje region. Vädermodellen visar fler dagar med lätt regn än vad som faktiskt mäts, så vi räknar en regndag som ett dygn med minst 2 mm i modellen. Då stämmer antalet i snitt med dagar med minst 1 mm uppmätt nederbörd vid 16 mätstationer i Sverige, Tyskland, Nederländerna och Frankrike (SMHI, DWD, KNMI och Météo-France). Soltimmar är beräknade från solstrålning och kan ligga något högre än mätstationers värden.

Klimatet visar vad du kan räkna med i genomsnitt. Inför en resa är det prognosen för just dina datum som avgör — den söker SunChaser fram åt dig, upp till 16 dagar framåt.

Sök campingar efter prognosen för dina datum

Finns även på:EnglishDeutschNederlands