Campingväder i Europa i mars

Under mars 2020–2024 var det varmast i Andalusien/Costa del Sol (Spanien) med i snitt 19,6 °C mitt på dagen, och svalast i Lofoten (Norge) med 1,9 °C.

Torrast var Wien/Donau (Österrike) med 3 regndagar, medan Fjordnorge (Norge) hade flest: 15.

Ingen av de 46 regionerna uppfyller vår regel för bra campingväder i mars — dagstemperaturen i snitt ligger mellan 20 och 30 °C och det regnar högst 6 dagar under månaden.

Alla regioner i mars

Genomsnitt för mars 2020–2024. Regioner med grön markering uppfyller vår regel för bra campingväder: dagstemperaturen i snitt ligger mellan 20 och 30 °C och det regnar högst 6 dagar under månaden. Därefter sorteras de varmast först.

RegionDag °CNatt °CRegndagarSol h/dag
Andalusien/Costa del Sol · Spanien19,611,889,4
Algarve · Portugal18,611,189,8
Alentejo · Portugal188,479
Costa Blanca · Spanien17,911,569,2
Norra Portugal · Portugal17,78,298,7
Silverkusten · Portugal16,710,799,3
Sicilien/Sardinien · Italien16,210,2129,6
Atlantkusten · Frankrike15,67,3118,5
Costa Brava · Spanien15,59,479,5
Franska Rivieran · Frankrike15,46,949,6
Provence · Frankrike15,44,759,5
Toscana · Italien15,1769,4
Pyrenéerna* · Spanien153,399
Södra Dalmatien · Kroatien14,96,289,4
Amalfikusten · Italien14,88,2109,7
Gardasjön · Italien13,85,469
Adriatiska kusten · Italien13,85,989,3
Norra Dalmatien · Kroatien13,85,789,6
Kvarnerbukten · Kroatien13,76,689,3
Adriatiska kusten · Slovenien12,95,469,4
Istrien · Kroatien12,95,979,3
Ljubljana/Karst · Slovenien12,30,178,6
Bretagne · Frankrike12,37,5118,2
Wien/Donau · Österrike11,8238,7
Franska Alperna* · Frankrike11,61,9118,7
Kärnten · Österrike11,50,768,3
Limburg · Nederländerna11,33,3107,5
Bodensee/Alperna · Tyskland10,91,7118,5
Veluwe · Nederländerna10,62,9107,3
Salzkammergut · Österrike10,6−0,6127,9
Tyrolen* · Österrike10,60128,5
Soča-dalen* · Slovenien10,5298,2
Julianska alperna* · Slovenien10,40,998,3
Zeeland · Nederländerna10,34,8107,5
Waddenkusten · Nederländerna8,75,197,8
Östersjökusten · Tyskland8,52,177,9
Schwarzwald · Tyskland8,30,298,3
Nordsjökusten · Tyskland8,12,997,5
Sørlandet · Norge6,80,4117,2
Öland · Sverige6,60,757,6
Bohuslän · Sverige6,10,287,6
Gotland · Sverige5,8−0,587,8
Oslofjorden · Norge5,7−1,387,3
Fjordnorge* · Norge4,5−1,2155,4
Höga kusten · Sverige2,6−4,567,3
Lofoten* · Norge1,9−2,1136,6

* Fjäll- eller fjordterräng: vädermodellen räknar i rutor på upp till cirka 30 km som även tar med omgivande berg, så regndagarna kan vara fler än nere i dalen.

Klimatdata: ERA5 (Copernicus) via Open-Meteo, dagliga värden 2020–2024 för en representativ ort i varje region. Vädermodellen visar fler dagar med lätt regn än vad som faktiskt mäts, så vi räknar en regndag som ett dygn med minst 2 mm i modellen. Då stämmer antalet i snitt med dagar med minst 1 mm uppmätt nederbörd vid 16 mätstationer i Sverige, Tyskland, Nederländerna och Frankrike (SMHI, DWD, KNMI och Météo-France). Soltimmar är beräknade från solstrålning och kan ligga något högre än mätstationers värden.

Klimatet visar vad du kan räkna med i genomsnitt. Inför en resa är det prognosen för just dina datum som avgör — den söker SunChaser fram åt dig, upp till 16 dagar framåt.

Sök campingar efter prognosen för dina datum

Finns även på:EnglishDeutschNederlands