Campingväder i Europa i mars
Under mars 2020–2024 var det varmast i Andalusien/Costa del Sol (Spanien) med i snitt 19,6 °C mitt på dagen, och svalast i Lofoten (Norge) med 1,9 °C.
Torrast var Wien/Donau (Österrike) med 3 regndagar, medan Fjordnorge (Norge) hade flest: 15.
Ingen av de 46 regionerna uppfyller vår regel för bra campingväder i mars — dagstemperaturen i snitt ligger mellan 20 och 30 °C och det regnar högst 6 dagar under månaden.
Alla regioner i mars
Genomsnitt för mars 2020–2024. Regioner med grön markering uppfyller vår regel för bra campingväder: dagstemperaturen i snitt ligger mellan 20 och 30 °C och det regnar högst 6 dagar under månaden. Därefter sorteras de varmast först.
| Region | Dag °C | Natt °C | Regndagar | Sol h/dag |
|---|---|---|---|---|
| Andalusien/Costa del Sol · Spanien | 19,6 | 11,8 | 8 | 9,4 |
| Algarve · Portugal | 18,6 | 11,1 | 8 | 9,8 |
| Alentejo · Portugal | 18 | 8,4 | 7 | 9 |
| Costa Blanca · Spanien | 17,9 | 11,5 | 6 | 9,2 |
| Norra Portugal · Portugal | 17,7 | 8,2 | 9 | 8,7 |
| Silverkusten · Portugal | 16,7 | 10,7 | 9 | 9,3 |
| Sicilien/Sardinien · Italien | 16,2 | 10,2 | 12 | 9,6 |
| Atlantkusten · Frankrike | 15,6 | 7,3 | 11 | 8,5 |
| Costa Brava · Spanien | 15,5 | 9,4 | 7 | 9,5 |
| Franska Rivieran · Frankrike | 15,4 | 6,9 | 4 | 9,6 |
| Provence · Frankrike | 15,4 | 4,7 | 5 | 9,5 |
| Toscana · Italien | 15,1 | 7 | 6 | 9,4 |
| Pyrenéerna* · Spanien | 15 | 3,3 | 9 | 9 |
| Södra Dalmatien · Kroatien | 14,9 | 6,2 | 8 | 9,4 |
| Amalfikusten · Italien | 14,8 | 8,2 | 10 | 9,7 |
| Gardasjön · Italien | 13,8 | 5,4 | 6 | 9 |
| Adriatiska kusten · Italien | 13,8 | 5,9 | 8 | 9,3 |
| Norra Dalmatien · Kroatien | 13,8 | 5,7 | 8 | 9,6 |
| Kvarnerbukten · Kroatien | 13,7 | 6,6 | 8 | 9,3 |
| Adriatiska kusten · Slovenien | 12,9 | 5,4 | 6 | 9,4 |
| Istrien · Kroatien | 12,9 | 5,9 | 7 | 9,3 |
| Ljubljana/Karst · Slovenien | 12,3 | 0,1 | 7 | 8,6 |
| Bretagne · Frankrike | 12,3 | 7,5 | 11 | 8,2 |
| Wien/Donau · Österrike | 11,8 | 2 | 3 | 8,7 |
| Franska Alperna* · Frankrike | 11,6 | 1,9 | 11 | 8,7 |
| Kärnten · Österrike | 11,5 | 0,7 | 6 | 8,3 |
| Limburg · Nederländerna | 11,3 | 3,3 | 10 | 7,5 |
| Bodensee/Alperna · Tyskland | 10,9 | 1,7 | 11 | 8,5 |
| Veluwe · Nederländerna | 10,6 | 2,9 | 10 | 7,3 |
| Salzkammergut · Österrike | 10,6 | −0,6 | 12 | 7,9 |
| Tyrolen* · Österrike | 10,6 | 0 | 12 | 8,5 |
| Soča-dalen* · Slovenien | 10,5 | 2 | 9 | 8,2 |
| Julianska alperna* · Slovenien | 10,4 | 0,9 | 9 | 8,3 |
| Zeeland · Nederländerna | 10,3 | 4,8 | 10 | 7,5 |
| Waddenkusten · Nederländerna | 8,7 | 5,1 | 9 | 7,8 |
| Östersjökusten · Tyskland | 8,5 | 2,1 | 7 | 7,9 |
| Schwarzwald · Tyskland | 8,3 | 0,2 | 9 | 8,3 |
| Nordsjökusten · Tyskland | 8,1 | 2,9 | 9 | 7,5 |
| Sørlandet · Norge | 6,8 | 0,4 | 11 | 7,2 |
| Öland · Sverige | 6,6 | 0,7 | 5 | 7,6 |
| Bohuslän · Sverige | 6,1 | 0,2 | 8 | 7,6 |
| Gotland · Sverige | 5,8 | −0,5 | 8 | 7,8 |
| Oslofjorden · Norge | 5,7 | −1,3 | 8 | 7,3 |
| Fjordnorge* · Norge | 4,5 | −1,2 | 15 | 5,4 |
| Höga kusten · Sverige | 2,6 | −4,5 | 6 | 7,3 |
| Lofoten* · Norge | 1,9 | −2,1 | 13 | 6,6 |
* Fjäll- eller fjordterräng: vädermodellen räknar i rutor på upp till cirka 30 km som även tar med omgivande berg, så regndagarna kan vara fler än nere i dalen.
Klimatdata: ERA5 (Copernicus) via Open-Meteo, dagliga värden 2020–2024 för en representativ ort i varje region. Vädermodellen visar fler dagar med lätt regn än vad som faktiskt mäts, så vi räknar en regndag som ett dygn med minst 2 mm i modellen. Då stämmer antalet i snitt med dagar med minst 1 mm uppmätt nederbörd vid 16 mätstationer i Sverige, Tyskland, Nederländerna och Frankrike (SMHI, DWD, KNMI och Météo-France). Soltimmar är beräknade från solstrålning och kan ligga något högre än mätstationers värden.
Klimatet visar vad du kan räkna med i genomsnitt. Inför en resa är det prognosen för just dina datum som avgör — den söker SunChaser fram åt dig, upp till 16 dagar framåt.
Sök campingar efter prognosen för dina datumFinns även på:EnglishDeutschNederlands