Campingväder i Europa i september

Under september 2020–2024 var det varmast i Andalusien/Costa del Sol (Spanien) med i snitt 28,2 °C mitt på dagen, och svalast i Lofoten (Norge) med 10,8 °C.

Torrast var Andalusien/Costa del Sol (Spanien) med 3 regndagar, medan Fjordnorge (Norge) hade flest: 17.

7 av 46 regioner uppfyller vår regel för bra campingväder i september, fördelat på Spanien, Portugal, Frankrike och Italien.

Alla regioner i september

Genomsnitt för september 2020–2024. Regioner med grön markering uppfyller vår regel för bra campingväder: dagstemperaturen i snitt ligger mellan 20 och 30 °C och det regnar högst 6 dagar under månaden. Därefter sorteras de varmast först.

RegionDag °CNatt °CRegndagarSol h/dag
Andalusien/Costa del Sol · Spanienbra campingväder28,220,4311,2
Alentejo · Portugalbra campingväder27,616,1510,6
Costa Blanca · Spanienbra campingväder27,320,9410,9
Algarve · Portugalbra campingväder26,517,9311
Franska Rivieran · Frankrikebra campingväder25,617510,5
Adriatiska kusten · Italienbra campingväder25,117,5610,3
Silverkusten · Portugalbra campingväder22,716,9610,7
Sicilien/Sardinien · Italien28221011
Norra Portugal · Portugal2715,9710,7
Södra Dalmatien · Kroatien26,717,9710,4
Amalfikusten · Italien26,419,5810,8
Toscana · Italien26,318,1810,5
Provence · Frankrike25,514,5710,5
Norra Dalmatien · Kroatien25,316,9810,4
Costa Brava · Spanien2518,7710,2
Pyrenéerna* · Spanien24,712,5810,4
Kvarnerbukten · Kroatien24,617,599,8
Atlantkusten · Frankrike24,415,41010,1
Adriatiska kusten · Slovenien24,317,1810,3
Istrien · Kroatien24,317910,3
Gardasjön · Italien2417,2710,3
Ljubljana/Karst · Slovenien22,311,299,7
Wien/Donau · Österrike2212,689,4
Kärnten · Österrike21,312,599,4
Tyrolen* · Österrike21,29,6129,4
Soča-dalen* · Slovenien20,812,4129,5
Limburg · Nederländerna20,71299,1
Franska Alperna* · Frankrike20,61199,9
Julianska alperna* · Slovenien20,511,6119,5
Bretagne · Frankrike20,314,499,8
Bodensee/Alperna · Tyskland20,312,4119,5
Veluwe · Nederländerna20,111,899,1
Zeeland · Nederländerna19,914109,3
Salzkammergut · Österrike19,810,4129
Östersjökusten · Tyskland19,512,779,3
Waddenkusten · Nederländerna18,814,899,5
Nordsjökusten · Tyskland18,513,199,1
Öland · Sverige1812,259,2
Schwarzwald · Tyskland17,810,1119,6
Gotland · Sverige17,41179,4
Bohuslän · Sverige17,111,498,6
Sørlandet · Norge16,910,7128,2
Oslofjorden · Norge16,810,398
Fjordnorge* · Norge16,39,6176,3
Höga kusten · Sverige14,28,397,5
Lofoten* · Norge10,87,7146,5

* Fjäll- eller fjordterräng: vädermodellen räknar i rutor på upp till cirka 30 km som även tar med omgivande berg, så regndagarna kan vara fler än nere i dalen.

Klimatdata: ERA5 (Copernicus) via Open-Meteo, dagliga värden 2020–2024 för en representativ ort i varje region. Vädermodellen visar fler dagar med lätt regn än vad som faktiskt mäts, så vi räknar en regndag som ett dygn med minst 2 mm i modellen. Då stämmer antalet i snitt med dagar med minst 1 mm uppmätt nederbörd vid 16 mätstationer i Sverige, Tyskland, Nederländerna och Frankrike (SMHI, DWD, KNMI och Météo-France). Soltimmar är beräknade från solstrålning och kan ligga något högre än mätstationers värden.

Klimatet visar vad du kan räkna med i genomsnitt. Inför en resa är det prognosen för just dina datum som avgör — den söker SunChaser fram åt dig, upp till 16 dagar framåt.

Sök campingar efter prognosen för dina datum

Finns även på:EnglishDeutschNederlands