Campingväder i Europa i februari

Under februari 2020–2024 var det varmast i Andalusien/Costa del Sol (Spanien) med i snitt 18,3 °C mitt på dagen, och svalast i Höga kusten (Sverige) med −1 °C.

Torrast var Costa Blanca (Spanien) med 1 regndag, medan Fjordnorge (Norge) hade flest: 16.

Ingen av de 46 regionerna uppfyller vår regel för bra campingväder i februari — dagstemperaturen i snitt ligger mellan 20 och 30 °C och det regnar högst 6 dagar under månaden.

Alla regioner i februari

Genomsnitt för februari 2020–2024. Regioner med grön markering uppfyller vår regel för bra campingväder: dagstemperaturen i snitt ligger mellan 20 och 30 °C och det regnar högst 6 dagar under månaden. Därefter sorteras de varmast först.

RegionDag °CNatt °CRegndagarSol h/dag
Andalusien/Costa del Sol · Spanien18,310,939,4
Algarve · Portugal17,810,958,7
Costa Blanca · Spanien1710,119,1
Alentejo · Portugal16,77,858
Silverkusten · Portugal16,210,278,2
Norra Portugal · Portugal167,277,6
Sicilien/Sardinien · Italien15,49,779,1
Costa Brava · Spanien14,98,138,6
Franska Rivieran · Frankrike14,35,848,4
Pyrenéerna* · Spanien14,11,558,5
Toscana · Italien14,15,958,5
Amalfikusten · Italien14,17,788,7
Atlantkusten · Frankrike13,86,186,7
Södra Dalmatien · Kroatien13,65,278,1
Provence · Frankrike13,53,548,2
Norra Dalmatien · Kroatien12,6568
Kvarnerbukten · Kroatien12,35,667,5
Adriatiska kusten · Italien12,24,458,1
Istrien · Kroatien11,34,857,7
Bretagne · Frankrike11,37,5115,4
Gardasjön · Italien11,23,947,6
Adriatiska kusten · Slovenien11,14,357,6
Franska Alperna* · Frankrike10,10,997,6
Ljubljana/Karst · Slovenien9,9−1,256,7
Tyrolen* · Österrike9,4−1,1107,1
Limburg · Nederländerna9,23,2125
Wien/Donau · Österrike9,11,566,8
Zeeland · Nederländerna8,94,6105
Kärnten · Österrike8,7−1,547,4
Julianska alperna* · Slovenien8,7−0,457,2
Veluwe · Nederländerna8,62,9144,6
Soča-dalen* · Slovenien8,50,376,9
Salzkammergut · Österrike8,1−2,1126
Waddenkusten · Nederländerna84,7115
Bodensee/Alperna · Tyskland7,90,6116,4
Östersjökusten · Tyskland6,61,9134,8
Nordsjökusten · Tyskland6,42,8144,4
Schwarzwald · Tyskland6−0,8126,2
Sørlandet · Norge4,7−0,6144,3
Öland · Sverige4,3−0,184,7
Bohuslän · Sverige4−0,6114,8
Gotland · Sverige3,3−0,994,6
Oslofjorden · Norge3,2−2,595,2
Fjordnorge* · Norge2,3−2,5163,3
Lofoten* · Norge1,4−2,6152,7
Höga kusten · Sverige−1−764,7

* Fjäll- eller fjordterräng: vädermodellen räknar i rutor på upp till cirka 30 km som även tar med omgivande berg, så regndagarna kan vara fler än nere i dalen.

Klimatdata: ERA5 (Copernicus) via Open-Meteo, dagliga värden 2020–2024 för en representativ ort i varje region. Vädermodellen visar fler dagar med lätt regn än vad som faktiskt mäts, så vi räknar en regndag som ett dygn med minst 2 mm i modellen. Då stämmer antalet i snitt med dagar med minst 1 mm uppmätt nederbörd vid 16 mätstationer i Sverige, Tyskland, Nederländerna och Frankrike (SMHI, DWD, KNMI och Météo-France). Soltimmar är beräknade från solstrålning och kan ligga något högre än mätstationers värden.

Klimatet visar vad du kan räkna med i genomsnitt. Inför en resa är det prognosen för just dina datum som avgör — den söker SunChaser fram åt dig, upp till 16 dagar framåt.

Sök campingar efter prognosen för dina datum

Finns även på:EnglishDeutschNederlands